نابودی اپیدمی HIV/ایدز

Wrong Notes About HIV/AIDS

ادعاهای غلط راجع به ایدز(Wrong Notes About (HIV/AIDS

1-احتمال انتقال ویروس HIV از فرد مبتلا به فرد سالم در حین رابطه جنسی چه مقدار است؟

از آنجا که امکان انتقال HIV به افراد سالم در حین رابطه جنسی کاملا به شرایط فرد مبتلا و نحوه برقراری ارتباط او با فرد سالم مربوط می شود، ادعا در مورد اینکه احتمال انتقال ویروس HIV از فرد مبتلا به فرد سالم در حین رابطه جنسی چه مقدار است بی مورد می باشد و ادعاهایی که در این باره انجام می شود غلط است و جنبه اظهار نظر علمی ندارند.

طرفین در هنگام رابطه جنسی دارای رفتار های متفاوتی می باشند که هر کدام از آنها می تواند موجب انتقال دادن HIV به دیگری باشد و یا بالعکس (مثلا نحوه به کار بردن دست در هیچیک از مطالعات در حین رابطه جنسی لحاظ نشده است، که خود می تواند به تنهایی عامل انتقال بیماری باشد.)و از طرفی آزمایشهای انسانی در باب رفتارهای جنسی انتقال HIV در حدود 20000 بار و بیشتر انجام نشده است ،بنا بر این نمی توان به جداول احتمالات که در این باره وجود دارد اعتماد نمود . مثلا در یکی از این جداول احتمال انتقال ویروس HIV از فرد مبتلا به فرد سالم در حین رابطه جنسی ،احتمال انتقال بیماری HIV از زن مبتلا به مرد ختنه نشده در حین آمیزش واژینال بدون کاندوم، 8/10000 عنوان شده است که صحیح نمی باشد. در سایر جدولها هم که از روی یکدیگر کپی کرده اند اعداد مشابهی ذکر شده است که جنبه تحقیقاتی نداشته و صحیح نمی باشند. می توان اینگونه استنباط کرد که اینگونه اظهار نظر ها صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و صحیح نیست.


بد ترین عارضه اینگونه اظهار نظر های غلط این است که افراد پس از مطالعه (احتمال انتقال ویروس HIV از فرد مبتلا به فرد سالم در حین رابطه جنسی) ،با احتمال به اینکه امکان بیمار شدنشان اندک است به ایجاد رابطه جنسی اقدام می کنند و احتمالادر همان رابطه اول یا چندم خود به بیماری اچ آی وی دچار می شوند.

2-آیابه کار بردن کاندوم می تواند از انتقال HIV جلوگیری کند؟

مشکل پیدا کردن کاندوم مورد اعتماد است .

در موارد زیادی کاندوم عامل بازدارنده بیماری نیست و مردم به آن رجوع می کنندتا بیمار نشوند ولی نمی دانند که کاندوم پاره می شود.

البته به کار بردن کاندوم بسیار مطلوب است و تا حد زیادی جلوی انتقال بیماری را میگیرد ولی بر خلاف آن چیزی که در سالهای اوایل انتشار بیماری رواج داشت و کاندوم را عامل جلوگیری کننده ؛در ابتلا به HIV می دانستند، کاندوم عامل جلوگیری صد در صدی انتقال HIV نیست و گاهی می تواند در صورت آلودگی بیماری را تسریع نماید و نقش کارخانجات سازنده در میزان ایمنی کاندومها بسیار حائز اهمیت است.

بسیاری از کاندومهای موجود در بازار از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و در همان بار اول استفاده پاره می شوند و بیماری را انتقال می دهند. بهتر است پس از پاره شدن کاندوم از ادامه رابطه جنسی با کاندوم دیگر خودداری شود و به رابطه جنسی خاتمه داد ،زیرا عفونت می تواند از طریق کاندوم جدید با شدت بیشتری انتقال یابد و امکان انتقال بیماری هست.

در حال حاضر بیشتر شرکتهای تولید کاندوم انواع مختلفی از کاندوم را تولید می کنند و همواره سعی دارند از ضخامت کاندوم کم نمایند و کاندومهایی با کیفیت لذت بخشی بیشتر تولید نمایند، بنابر این سعی می کنند از ضخامت کاندوم تا جایی که ممکن است کم نمایند ، که همین امر باعث می شود کاندوم زود پاره شود و بیماری را انتقال بدهد.

نحوه استفاده از کاندوم به شکل صحیح کاملا حرفه ای می باشد و به نظر می رسد بیشتر افراد به آنها توجه کافی ندارند و آنها را نمیدانند و در دستورالعمل استفاده از کاندوم که در بسته بندی کاندومهای موجود در بازار وجود دارد ، به موارد ایمنی نحوه استفاده از کاندوم به طور کامل توجه نمی شود.

برای مثال راجع به خطراتی که در اثر تجمع هوا در سر کاندوم وجود دارد به نحو روشن توضیح داده نمی شود و این کار باعث می شود بیشتر افراد از کاندوم به شکل صحیح استفاده نکنند و احتمال بروز شکست از استفاده از کاندوم زیاد شود. از موارد دیگری که در دستورالعمل ها ذکر نمی شود کنترل سوراخها و نشتی کاندوم نو است که در برخی از کاندومهای نو وجود دارد و در مواردی هم تولید کاندومها استاندارد نیست و موادی که به عنوان روان کننده در آنها به کار می برند کاملا قابل اعتماد نیست. تاریخ ثبت شده روی بسته بندی نباید فقط ملاک استفاده کاندوم قرار بگیرد و کیفیت کاندوم تعیین می کند که کاندوم حین رابطه جنسی پاره می شود یا نمی شود؟

3-آیا رابطه امن جنسی می تواندملاک پیشگیری از HIV/ایدز قرار گیرد؟

تقریبا در تمام مقالات ایدزی از چیزی به نام رابطه امن جنسی(یا رابطه ایمن جنسی) نام برده می شود و منظور اینستکه شرکای جنسی (دو یا چند نفری )که با هم رابطه جنسی دارند به یکدیگر وفادار باشند و از محدوه ایمنی رابطه جنسی شان خارج نشوند و از این طریق به سالم ماندن خود در برابر بیماریهای جنسی کمک نمایند. البته فقط از نظر تئوری این فرض درست است ودر عمل در بیشتر ممالک اقدامات قانونی و غیر قانونی زیادی وجود دارد که افراد می توانند با کمک آنها رابطه امن جنسی را انجام ندهند از جمله ازدواجهای مجدد با افراد +HIV ،که به طور قانونی می تواند سبب بیماری شود .

موضوع رابطه امن جنسی از آنجا مطرح شد که افرادی که می خواستند برای مشکل ایدز راه حل بدهند این موضوع را به عنوان راه حل پیشنهاد دادند تا به قول خودشان با این روش مشکل ایدز /HIV را از طریق پیشگیری حل نمایند. البته چیزی با عنوان (پرهیز جنسی) هم در این مقوله هست که به نظر می رسد هم در تئوری و هم در عمل درست باشد ولی با توجه به اینکه در موارد زیادی انتقال ایدز از راههای غیر جنسی هم امکان دارد به نظر من موضوعیت پیشگیری و نتیجه گیری از آن کاملا صحیح نمی باشد و جز اینکه افراد را گمراه کند ،نتایج منفی را هم به دنبال خواهد داشت و در راه حل مبارزه با HIV/ایدز اختلال ایجاد می نماید . بدترین عارضه این را حل پیشنهادی این است که هریک از شرکای جنسی و در واقع کل اجتماع انسانی تصور می کند که می توانند با وفاداری به این اصل خود را از بیماری HIV/ایدز مصون بدارند .

مشخص است که همیشه اینطور نیست و همواره امکان بیمار شدن از طرق مختلف جنسی و یا وسایل و یا شریک و یا شرکای جنسی ناپرهیزگار وجود دارد ،که با پیشنهاد شدن راه حل فوق ،توجه از روی آن برداشته می شود و تمامی افراد جامعه با تصور اینکه می شود ، با کمک پیشگیری جلوی ایدز را گرفت به دنبال کارهای دیگر می روند و مسئله مبارزه با ایدز در الویت دستور کار سیاستمداران قرار نمی گیرد زیرا به نظر آنها و با توجه به این روش پیشگیری موجود ،احتمال اینکه ایشان ایدز بگیرند، دیگر وجود نخواهد داشت.

در واقع این راه حل نه تنها واقع بینانه نیست بلکه مخل بوجود آمدن روش صحیح در مبارزه با HIV/ایدز می شود و جهان را با وضعیتی مواجه می کند که شاهد آن هستیم و HIV/ایدز در تمام جهان گسترده می باشد.

به نظر من راه حل درست در مقابله با HIV/ایدز همان است که من در “پایان ایدز” ارائه دادم و اینکه از مردم بخواهیم پرهیز جنسی داشته باشند و یا به وفاداری شریک (و یا شرکای جنسی) دل خوش نمایند دردی را از ایشان دوا نمی کند و همواره سایه این بیماری خطرناک در همه جا گسترده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *